print
 
   
 
   

Tabel 2. 2008 Løn - i forhold til arbejdsgiver

 

Tabel 2. 2008 Løn - i forhold til arbejdsgiver
Arbejdsgiver
Gennemsnit
10 % N
25 % N
50 % median
25 % Ø
10 % Ø
Antal total
Ikke angivet------2
Region------2
Kommune24.40619.70020.88023.91928.74430.54933
Udenfor jordbrugssektoren25.26016.58318.28324.03134.46439.30661
Stat25.55920.90320.98624.63431.88436.40174
Planteskole / havecenter25.58819.17620.45024.87332.03734.71223
Gartneri25.75418.19820.02226.03631.09033.41717
Skole26.85821.01122.24626.25132.38035.14321
Selvstændig27.59717.50021.00028.78632.11334.22515
Bedrift / primær landbrug28.42920.00022.77528.20934.43636.85618
Grovvare28.88821.69623.01427.89836.65540.60043
Dansk Familielandbrug29.07723.80724.45029.35933.23534.51422
Anlæg / entreprenør29.09220.15922.25728.36137.28641.66754
Landscentret (Skejby)30.46824.06924.57530.83235.63236.21712
Landboforening30.89622.14223.85130.78738.15841.560235
Følgeindustri31.40121.48323.25229.66343.02650.534104
Den finansielle sektor

34.229

25.750

26.620

30.355

47.263

56.500

17

 
Arbejdsgiverkategorierne omfatter alle teknikere/ teknologer, uanset om man er medarbejder eller leder.

BedriftStørre eller mindre landbrug.
GrovvarerDLG, den lokale andel og lignende.
FølgeindustriDe mange følgeindustrier indenfor landbrug og gartneri, fx staldinventar, maskiner, robotter, klimaanlæg, frøvirksomheder etc.
Den finansielle sektorRevisionsfirmaer, pengeinstitutter, forsikringsselskaber, ejendomsmæglere etc.
 
   

Jordbrugsteknologer i Danmark  |  Hvidkærvej 29  |  5250 Odense SV  |  Tel +45 66 17 12 74  |  jid@jid.dk