print
 
   
 
   

Tabel 4. 2008 Løn - i forhold til primær jobfunktion

 

Tabel 4. 2008 Løn - i forhold til primær jobfunktion
Primær jobfunktion
Gennemsnit
10 % N
25 % N
50 % median
25 % Ø
10 % Ø
Antal total
Ikke angivet------2
Udenfor jordbrugssektoren22.70516.39917.63622.44528.27029.85243
Produktion23.31517.69018.65822.59729.40732.38124
Kontrolarbejde24.40620.72820.88823.88428.96631.09628
Forsøgsarbejde25.22721.00921.19724.87129.97032.29356
Undervisning / formidling26.45521.13521.83325.78632.32035.14327
Projektarbejde28.12521.70322.35227.35635.31036.66723
Driftsleder / fodermester28.51524.00025.06928.21232.41733.80014
Salg28.79918.79421.04427.41139.13446.93381
Driftsleder (andet end landbrug)29.72323.83325.29529.52634.48037.21222
Mellemleder29.83022.38323.69628.97037.58340.51366
Selvstændig29.95617.50020.62529.95039.29942.50016
Rådgivning30.24822.26923.92329.90137.26640.969280
IT / EDB33.26023.60325.05132.34343.15148.59223
Leder36.62823.75826.69236.40846.94649.46441

Jobfunktioner Baseret på medlemmernes egne oplysninger i registreringsskemaerne. Der er overlap mellem flere kategorier, fx mellem ledelse og salg, mellem salg og rådgivning, mellem rådgivning og forsøg etc.
ProduktionSamlebetegnelse for ansættelse typisk i private virksomheder, som ikke kan henføres til de øvrige kategorier. Gruppen omfatter også medlemmer, som har en beskæftigelse, der ikke forudsætter, at man er uddannet som tekniker/teknolog.
KontrolarbejdeTypisk ansat i Plantedirektoratet eller privat prøvetagningsfirma.
ForsøgsarbejdeForsøgsarbejde i de landøkonomiske foreninger, på Danmarks Jordbrugsforskning og i private virksomheder.
RådgivningSamlebetegnelse for konsulent, rådgiver etc.

 
   

Jordbrugsteknologer i Danmark  |  Hvidkærvej 29  |  5250 Odense SV  |  Tel +45 66 17 12 74  |  jid@jid.dk