print
 
   
 
   

Tabel 4. 2009 Løn - i forhold til primær jobfunktion

 

Tabel 4. 2009 Løn - i forhold til primær jobfunktion
Primær jobfunktion
Gennemsnit
10%N
25%N
Median
25%Ø
10%Ø
Ikke angivet30.98224.96324.963037.00037.000
Driftsleder (andet end landbrug)32.10124.26726.64032.36437.16939.030
Driftsleder / fodermester30.46523.50024.25025.80041.34448.000
Forsøgsarbejde26.67421.64122.20126.28031.88435.496
IT / EDB32.42021.09923.56031.99842.04047.564
Kontrolarbejde26.31921.98822.76625.85330.80234.405
Leder39.78524.72328.21439.47751.94255.875
Mellemleder32.20322.46324.30530.54843.30950.158
Produktion25.89319.14820.82425.29431.96134.756
Projektarbejde29.98123.77424.33329.81835.91338.044
Rådgivning32.22522.60025.06732.20239.42842.395
Salg31.34620.67922.69629.40343.65453.198
Selvstændig29.49025.00025.00029.75033.46133.461
Udenfor jordbrugssektoren23.36218.22519.41222.65928.72031.721
Undervisning / formidling27.36018.72921.37427.25133.53837.831

Jobfunktioner Baseret på medlemmernes egne oplysninger i registreringsskemaerne. Der er overlap mellem flere kategorier, fx mellem ledelse og salg, mellem salg og rådgivning, mellem rådgivning og forsøg etc.
ProduktionSamlebetegnelse for ansættelse typisk i private virksomheder, som ikke kan henføres til de øvrige kategorier. Gruppen omfatter også medlemmer, som har en beskæftigelse, der ikke forudsætter, at man er uddannet som tekniker/teknolog.
KontrolarbejdeTypisk ansat i Plantedirektoratet eller privat prøvetagningsfirma.
ForsøgsarbejdeForsøgsarbejde i de landøkonomiske foreninger, på Danmarks Jordbrugsforskning og i private virksomheder.
RådgivningSamlebetegnelse for konsulent, rådgiver etc.

 
   

Jordbrugsteknologer i Danmark  |  Hvidkærvej 29  |  5250 Odense SV  |  Tel +45 66 17 12 74  |  jid@jid.dk